Korfu

S c r o l l D o w n

Z Aten i Pireusu warto pożeglować w kierunku Korfu. Podróż może potrwać ok. dwudziestu godzin. Korfu to wyspa górzysta, druga z największych wysp Jońskich. To wyspa, która szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom przyrody, ponieważ obfituje w najpiękniejsze miejsca, bogate w niezwykle licznie występującą bujną roślinność, w skład której wchodzą m.in. piękne gaje oliwne – z tego powodu nazywana jest też ,,szmaragdową wyspą”. Jednym z najpiękniejszych krajobrazów na wyspie jest widok na szczyt Pantokrator, będący największym wzniesieniem na wyspie, mierzącym 906 m n.p.m. Aktywni turyści, którzy podejmą trud wspinaczki, zostaną wynagrodzeni przepiękną panoramą, rozciągającą się na całą malowniczą wyspę i jej okolice.

Wiele zabytków na wyspie Korfu zostało zniszczonych podczas bombardowania jakie miało miejsce w trakcie drugiej wojny światowej. Znajdziemy tu jednak liczne pozostałości będące pamiątką po starożytnej cywilizacji. Warto zobaczyć nade wszystko Stare Miasto, pełne przepięknych wąskich uliczek, tworzących swoiste labirynty i pozostałości po świątyni Artemidy. Centralny punkt w mieście stanowi Kościół św. Spirydona,w którym spoczywają szczątki świętego patrona wyspy. Wyspa Korfu to nie tylko zabytki starożytnej greckiej cywilizacji, to również liczne urokliwe budynki, pochodzące z czasów francuskiej i brytyjskiej okupacji jak np. Pałac Achilleona czy piękna ulica Liston z licznymi arkadami.

Istnieje wiele różnych wariantów doboru trasy rejsu oraz wysp, które będzie można zwiedzać. Podany powyżej plan to nie jedyna propozycja. Grecja obfituje w przepiękne wyspy, które mogą stanowić cel wycieczki. Istnieje możliwość odbywania rejsów po licznych wyspach w obrębie jednego archipelagu.

Cyklady to archipelag na morzu Egejskim liczący ok. 220 mniejszych, bądź większych wysp. Rejs wokół nich może być niezwykle atrakcyjny, dzięki przejrzystości błękitu wody morza egejskiego oraz pięknymi skalistymi wybrzeżami wysepek. Cyklady zyskały sławę głównie dzięki urokliwym tarasowym miasteczkom oraz licznym plażom, piaszczystymi, szerokim i stwarzającym możliwości odpoczynku podczas kąpieli słonecznych.

Innym archipelagiem wartym zwiedzenia jest Dodekanez liczący ok. 163 wysp. Wśród z nich, znajduje się bodaj najbardziej znana i najchętniej odwiedzana przed turystów wyspa Rodos, na której można podziwiać m. in. tzw. Kolosa Rodyjskiego, a więc olbrzymiego posągu Heliosa z III w. p.n.e.

Wybranie się w rejs budzi pewne zastrzeżenia i pytania o bezpieczeństwo takiej wycieczki. Nie należy obawiać się rejsu, jeżeli zostaniemy do niego odpowiednio przygotowani. Każdy profesjonalny rejs poprzedza odpowiednie szkolenie, w trakcie, którego turyści dowiedzą się jak bezpiecznie poruszać się po jachcie/statku. Dużo wątpliwości budzi możliwość wystąpienia choroby morskiej. Ciepłe i spokojne wody greckich mórz, szczególnie w okresie letnim, minimalizują ryzyko jej wystąpienia. Jednakże, bardziej wrażliwi mogą odczuć pewien dyskomfort. Warto zabrać ze sobą kandyzowany imbir, który jest smaczny i jednocześnie wykazuje działanie minimalizujące skutki uboczne kołyszącego statku. Zazwyczaj, nieprzyjemne objawy ustępują już po pierwszym dniu, kiedy organizm przyzwyczai się do trudnych warunków.

Na rejs po Korfu warto zabrać ze sobą sztormiak, czyli nieprzemakalną kurtkę. Grecja słynie z suchych, słonecznych i niezwykle ciepłych miesięcy, jednakże nigdy nie można wykluczyć opadu deszczu i należy być gotowym na wszelkie przeciwności losu. Koniecznie należy zabrać czapkę lub kapelusz, które uchronią nas przed groźnym nadmiarem promieni słonecznych. Okulary przeciwsłoneczne również mogą okazać się niezwykle pomocne. To wszystko rekompensuje wspaniały widok najpiękniejszych miejsc, jakie możemy odwiedzić na mapie Grecji.

 

Dodaj komentarz