Kreta

S c r o l l D o w n


Kreta to jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez Polaków. Nie ma się co dziwić, bo ta grecka wyspa jest urokliwa i zachwyca małymi plażami ukrytymi pośród skał i urwisk. Kreta wyróżnia się bogatą historią i kulturą. To właśnie tutaj zobaczyć można słynne pałace minojskie, zabytki weneckie i tureckie, a także cuda natury takie jak góry, jaskinie czy wąwozy

Kreta, czyli cud natury, który trzeba zobaczyć

Kreta jest wyspą leżącą na wodach Morza Śródziemnego. Największym miastem jest Heraklion. Na wyspę najłatwiej dostać się samolotem, gdyż zlokalizowane są tam aż dwa porty lotnicze – Daskalogiannis oraz Heraklion. Klimat panujący na wyspie jest częściowo umiarkowany, a częściowo subtropikalny z suchym, a przede wszystkim gorącym latem.

Na Krecie przeważają skaliste i piaszczyste wybrzeża. To także miejsce pełne rozległych plaż czy ośnieżonych szczytów górskich. Po wyspie najlepiej przemieszczać się autem terenowym, które można wypożyczyć w każdym większym mieście. Alternatywą jest przejazd jedną z linii autobusowych umożliwiających dotarcie do wszystkich największych atrakcji na wyspie. Na pomniejsze wysepki najlepiej dostać się za to promem lub statkiem – jest to nie tylko najwygodniejsza, ale i też najbardziej atrakcyjna forma transportu.

Co warto zwiedzić na Krecie?

Do najciekawszych miejsc na Krecie z pewnością można zaliczyć byłą stolicę wyspy, a jednocześnie drugie największe miasto – Chanię, która mieści się na północno-zachodnim wybrzeżu. Miasto uważane jest za najpiękniejsze na wyspie. Przemawia za tym przede wszystkim atrakcyjne położenie z widokiem na morze oraz Góry Białe, a także długie molo, kolorowy bazar oraz odrestaurowane kamieniczki czy turecka budowla – Meczet Janczarów z XVII wieku. Największą zaletą tego rejonu jest jednak wielokulturowość, która najlepiej widoczna jest w architekturze – pozostało tu wiele akcentów tureckich, włoskich, rosyjskich czy żydowskich. Wczasy w Grecji nie mogą też obejście się bez odwiedzenie ruin Pałacu Minosa, który podobno miał aż 1300 pomieszczeń zamieszkiwanych niegdyś przez kilkanaście tysięcy osób. Drugi pałac warty zobaczenia to Fajstos z zachowanymi oryginalnymi murami. Ze szczytu pałacu można ponadto podziwiać niesamowity widok na Góry Białe, gaje oliwne oraz winnice.

Warta uwagi jest także Wyspa Trędowatych, na której Wenecjanie wznieśli fort pozwalający na bronienie przed Turkami dostępu do zatoki. W tym miejscu znajduje się także niezwykła greckokatolicka świątynia. We wschodniej części Krety zachwyt wzbudza z kolei Grota Zeusa, w której według mitów Rea miała wydać na świat Zeusa. Jaskinia pełna jest imponujących stalaktytów i stalagmitów, które można dokładnie podziwiać dzięki oświetleniu zamontowanemu we wnętrzu.

 

Dodaj komentarz