Kythira

S c r o l l D o w n

Kythira, jedna z najbardziej zacisznych greckich wysp, zlokalizowana jest na południe od Peloponezu, na granicy Morza Jońskiego i Śródziemnego. To idealne miejsce na urlop dla każdego, kto podczas wakacji pragnie zaznać chwili spokoju w malowniczym otoczeniu. Wyspa przyciąga bowiem nieujarzmioną przyrodą, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i pięknymi naturalnymi wodospadami.

Kythira – jak się dostać na wyspę? Atrakcje turystyczne

Bajkowa Kythira jest jedną z trudniej dostępnych Wysp Jońskich, o jej istnieniu wiedzą Grecy, jednak wśród turystów Kythira nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością, dzięki czemu spragnieni ciszy i spokoju podróżnicy poczują się tutaj jak w raju. Promem można się tu dostać jedynie z Krety (statki wyruszają z portu w Githionie lub Kastelli i dopływają do Kapsali na południu wyspy) lub z Peloponezu.

Miłośnicy zażywania słonecznych kąpieli znajdą tutaj wiele uroczych plaż zachwycających krystalicznie czystą wodą i malowniczą linią brzegową. Do najbardziej znanych zalicza się m.in. Lagkadię, która ze względu na przepiękną lazurową barwę morza została odznaczona Błękitną Flagą; Kaladi oraz Palaiopi (według mitologii urodziła się tutaj bogini piękna i miłości – Afrodyta). Osoby, pragnące bliżej poznać wyspę, koniecznie powinny się wybrać do jej stolicy – miasta Chora. Na uwagę zasługuje tu potężna wenecka twierdza z 1503 r. zlokalizowana na wzniesieniu oraz zbudowany na jej murach klasztor. W miasteczku można też podziwiać charakterystyczne dla Grecji  białe domki z niebieskimi oknami oraz wąziutkie ukwiecone uliczki. Nieopodal Chory znajduje się Zatoka Kapsalion z miastem portowym Kapsali.

Spędzając wczasy na Kythirze warto również wybrać się do malowniczej miejscowości Avlemonas przyciągającej bajkowymi zacisznymi zatoczkami i spokojną atmosferą. Chwili relaksu można też zaznać w kameralnych lokalnych tawernach, gdzie warto spróbować świeżych owoców morza i ryb, tradycyjnego likieru cynamonowego o nazwie Fatourada, a także popularnych na wyspie sucharków ladopaksimadia. Wczasy na Kythirze to również doskonała okazja do odwiedzenia położonej nieopodal wysepki Elafonisos, jednak z powodu braku połączeń promowych pomiędzy wyspami należy najpierw udać się statkiem z Kythiry do portu w Neapolis na półwyspie Peloponez, skąd dostać się można bezpośrednio na przyciągającą zapierającymi dech w piersiach widokami, ciepłą wodą i różowym piaskiem Elafonisos.

Magiczna Kythira – nieznany diament Morza Jońskiego

Malownicza Kythira nie została poddana wpływom masowej turystyki, dzięki czemu osoby preferujące spokojny wypoczynek wśród nieujarzmionej natury i bajkowych zatoczek poczują się tutaj jak w raju. Grecka atmosfera, wspaniały krajobraz i piaszczyste wybrzeże na długo zapadną w pamięć.

 

Dodaj komentarz