Pireus/Ateny

S c r o l l D o w n

Kolejnym kierunkiem, jaki obierany jest przez większość wakacyjnych wycieczek rejsowych jest port Pireus znajdujący się zaledwie o osiem kilometrów od Aten. W miejscowości tej, warto udać się na znajdujące się w pobliżu wzgórze Kastella, z którego będzie można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę obejmującą Zatokę Sarońską.

Na wzgórzu znajdowała się świątynia Artemidy, której pozostałości można podziwiać do dziś. Niewybaczalnym błędem byłoby nie udanie się do Aten. Stolica starożytnej cywilizacji to konieczny punkt każdej wycieczki po Grecji. Ateny serwują niezliczoną ilość atrakcji, a zwiedzenie wszystkich czy chociaż większości z nich, jest niemożliwe w jeden dzień. Co zwiedzić? Należy wybrać absolutnie podstawowe i najbardziej reprezentatywne zabytki.
Wśród nich powinien się znaleźć przede wszystkim Akropol. To starożytne wzgórze z licznymi zabudowaniami, pałacami i świątyniami to bez wątpienia najbardziej urokliwe miejsce w Atenach i najlepiej zachowane świadectwo starożytnej kultury. Miłośnicy historii poczują się jak w raju. W skład architektoniczny Akropolu wchodzi wiele budowli. Wycieczkę po wzgórzu zaczynamy od ateńskiej Propyleje, będącej ogromną bramą wejściową, zaprojektowaną na planie prostokąta, z pięknymi doryckimi kolumnami, która zaprasza do zwiedzania pięknych świątyń i pałaców.

Partenon – świątynia Ateny wybudowana w stylu doryckim z białego marmuru, w której pracami wykończeniowymi zajął się sam mistrz Fidiasz. Turyści mogą tu podziwiać liczne rzeźby i płaskorzeźby, poświęcone głównie wydarzeniom związanym z życiem Ateny.
Kolejnym pięknym zabytkiem ateńskiego Akropolu jest Erechtejon – czyli świątynia Posejdona i Ateny. Składa się ona z czterech poziomów. Główny z nich stanowi centralna świątynia z licznymi kolumnami. Połączona jest ona z trzema bryłami, do których prowadziły osobne wejścia. Zabytek jest idealnym przykładem mistrzostwa architektury jońskiej.
Nie warto zapominać również o wspaniałej świątyni, którą jest budowla poświęcona bogini Nike – Apteros. Jest ona stosunkowo niewielka, ale stanowi niezwykle urokliwy przykład architektury attycko-jońskiej.

Następnym znanym zabytkiem Aten, jakiego nie wolno pominąć podczas spędzania tu urlopu, są zabudowania Agory Greckiej, a więc centralnego placu, pełniącego w starożytnych Atenach funkcję rynku. Znajdziemy na nim piękną halę kolumnową określaną jako stoa, mieszczącą muzeum oraz m. in. Tezejon – świątynię poświęconą Hefajstosowi i Kościół Świętych Apostołów. Warto zwiedzić w Grecji również Świątynię Zeusa Olimpijskiego, będącej pamiątką po pięknym stylu doryckim.

 

Dodaj komentarz