Santorini

S c r o l l D o w n

Z Katakolon warto udać się do Santorini – wyspy, o której zwykło się mawiać, że jest najpiękniejszą spośród wszystkich greckich wysp. W większości oferowanych rejsów, statek opuszcza miejsce startowe w Katakolon pod wieczór, ok. godziny 19, a podróż trwa ok. czternastu godzin, w trakcie, których można skorzystać z bufetu, tańców lub po prostu odpocząć w wygodnej kajucie.

Santorini to wyspa wulkaniczna na Morzu Egejskim. Stanowi pozostałość po dużo większej wyspie, która w wyniku wybuchu wulkanu w 1600 r. p. n.e. została zatopiona, tworząc olbrzymią, bo liczącą ok. dziesięciu kilometrów – kalderę. Niegdyś stanowiła tętniącą życiem wyspę, na której dość dobrze rozwijała się kultura minojska. Santorini stwarza zatem możliwość obcowania z pozostałościami po jednej z najstarszych znanych cywilizacji na świecie.

Santorini to grecka perełka architektoniczna. Miejsce to zachwyca wspaniałym kolorytem, bogactwem białych posiadłości wrytych w nadmorskie klify kontrastujących z ciemnymi barwami plaż. Obecność wulkanu wpłynęła na występowanie czarnego i czerwonego piasku na większości santoryjskich plaż. Przejrzystość wód i rajskie plaże, stanowią wymarzone kąpieliska i miejsca do zażywania kąpieli słonecznych. Dodatkowo, na Santorini wieją silne wiatry, które zachęcają wręcz do uprawiania surfingu i windsurfingu. To greckie miasteczko słynie również z produkcji wina. Można udać się na wycieczki po lokalnych winnicach, połączonych z degustacją wybornych trunków.

Wspomniano już, że grecka wyspa Santorini zawiera ślady jednej z najdawniejszych kultur i cywilizacji świata – tradycji minojskiej. Jednym z takich śladów jest odkopana spod warstw wulkanicznych wioska Akrotiri. Miejsce to zawiera bardzo dobrze zachowane pamiątki z XVII w. p. n. e. Na turystów czekają tu domy mieszkalne, licznie zgromadzone wazy, inskrypcje, malowidła, freski oraz meble.

 

Dodaj komentarz