Bajkowa Kefalonia, położona na Morzu Jońskim, u zachodnich wybrzeży Grecji kontynentalnej, przyciąga nie tylko zapierającym dech w piersiach krajobrazem i rajskimi plażami. Spragnieni ciszy i spokoju turyści chętnie wybierają wyspę jako wakacyjny kierunek ze względu na dziewiczy charakter, który udało się jej się zachować. Magiczna Kefalonia, zwana „najlepiej strzeżoną grecką tajemnicą”, może także stanowić jeden z przystanków podczas wojażu po greckich wyspach.
Na wyspę (z poprzedniego przystanku jakim było Korfu) dostać się można samolotem greckiego przewoźnika Sky Express. Podniebne podróże odbywają się trzy razy w tygodniu (w poniedziałek, czwartek i sobotę), a czas lotu wynosi 1 h i 20 min. Potem śmiało możemy już rejsować i zwiedzać niesamowite widoki.
Kefalonia przyciąga niezwykle urzekającym krajobrazem, na który składają się długie piaszczyste i piaszczysto-żwirowe plaże, turkusowo-lazurowa woda, liczne gaje oliwne i cyprysowe oraz plantacje porzeczek. Kameralne zatoczki stwarzają zaś idealne warunki do błogiego relaksu osobom spragnionym ciszy i spokoju. Wyspa posiada niezwykle bogatą historię. Na przestrzeni dziejów znajdowała się m.in. pod panowaniem greckim i rzymskim, a następnie władali nią Normanowie, Turcy i Wenecjanie. Niestety na skutek trzęsienia ziemi w 1953 r. większość zabytkowych budowli uległa zniszczeniu.
Co warto zobaczyć będąc na tej wyspie? Dziś na Kefalonii podziwiać można urocze miasteczko Fiscardo, które jako jedyne ocalało podczas trzęsienia. Wąskie uliczki, klimatyczne tawerny, serwujące przysmaki lokalnej kuchni, białe domki oraz liczne kwiaty sprzyjają wypoczynkowi. Fiscardo to bez wątpienia jedno z tych miejsc, w których zatrzymuje się czas.
Miłośnicy podziwiania cudów natury, podczas wakacji na wyspie, koniecznie powinni się zaś przepłynąć łódką do wspaniałej jaskini Melissani. Krystalicznie czysta woda pozwala dostrzec dno. Ciekawostkę może stanowić fakt, iż woda docierająca do groty dopływa podziemnym kanałem aż z Argostoli. Jej kolory w pewnych miejscach różnią się od siebie, co spowodowane jest temperaturą. Znajdujące się w jaskini jezioro jest bowiem mieszanką wód gruntowych oraz morskich co powoduje anomalię. Kolejnym przyrodniczym cudem na wyspie jest zdumiewająca jaskinia Drogarati, gdzie podziwiać można imponujące stalaktyty i stalagmity. Grota posiada bardzo dobrą akustykę, co umożliwiło zorganizowanie w niej koncertu Marii Callas oraz Luciano Pavarottiego.
Przebywając na wyspie, warto również zobaczyć pochodzący z XVI w. monastyr Agios Gerasimos, gdzie znajdują się zmumifikowane szczątki św. Gerasimosa, a także wzniesiony w XVI stuleciu zamek Agios Georges, wykorzystywany przez Bizantyjczyków oraz Wenecjan. Miłośnicy historii mogą również wybrać się do Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Historycznego i Etnograficznego w miejscowości Argostoli.
Brak wpływów masowej turystki pozwolił Kefalonii zachować dziewiczy charakter co stwarza doskonałe warunki dla osób spragnionych spokoju. Malowniczy krajobraz, oraz wspaniałe jaskinie i zabytkowe monastyry to niewątpliwe atuty największej, choć wciąż mało znanej Wyspy Jońskiej.