Itaka

S c r o l l D o w n

Itaka to nieduża wyspa ulokowana na Morzu Jońskim, a dokładniej na zachód od wybrzeży Peloponezu. To rodzinna wyspa słynnego Odyseusza, która kusi przede wszystkim cudowną ciszą i urokliwym krajobrazem. Zachwycają tutejsze malutkie wioski rybackie, żwirowe zatoczki czy niezwykły klimat. Warto ją zwiedzić przy okazji rejsu po greckich wyspach, zwłaszcza, że ma swoją własną, oryginalną atmosferę i interesującą historię.

Itaka znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, co sprawia, że temperatury powietrza latem są tu naprawdę wysokie. Sięgają one bowiem 30 stopni Celsjusza w sezonie, a temperatura wody ma wówczas aż 22 stopnie. Wyspa ta porośnięta jest sosnami, gajami oliwnymi a także cyprysami, tak jak i inne wysepki należące do archipelagu Wysp Jońskich.

Co warto zobaczyć i jakie atrakcje czekają na Itace?

Wśród atrakcji czekających na wyspie na pewnie nie można pominąć jej stolicy – Itaki nazywanej także Wati (Vathi). Znajduje się ona w głębi zatoki, a niegdyś nękana była przez piratów. Można tu zobaczyć kilka muzeów, rajskie plaże – Loutsa oraz Deksa, a także odwiedzić znajdujące się nieopodal małe wysepki.

Itaka kusi pięknymi krajobrazami oraz brakiem tłoku. Jest tu mnóstwo zabytków, które mieszczą się w takich miejscach jak Muzeum Archeologiczne w Vathi, czy też w Stavros, gdzie znajduje się interesująca kolekcja z zamierzchłych czasów. Poza tym na Itace można uprawiać wiele sportów wodnych, takich jak pływanie kajakiem, jazdę na rowerkach wodnych czy nartach oraz loty za motorówką lub też na paralotni. Jak widać atrakcji tutaj nie brakuje.

Po całym dniu ciekawych wrażeń można zaś zrelaksować się w jednej z restauracji czy tradycyjnych tawern oraz skosztować tutejszych specjałów. Najbliżej wyspy zaś znajduje się Keflina, która może być kolejnym przystankiem w podróży. Oddziela ją od Itaki jedynie cieśnina.

Itaka to wyjątkowe miejsce. Zakątek ten pełen jest starożytnych zabytków i niezwykłej historii. Jednocześnie można się tutaj zrelaksować na jednej z pięknych plaż nie przejmując się zbytnim tłokiem czy zbyt dużą ilością turystów. Wakacje w tej części świata to okazja do głębokiego odpoczynku, poznania bliżej greckiej historii oraz zobaczenia więcej. Itaka zdecydowanie powinna być jednym z punktów podróży dla osób chcących rzeczywiście poznać greckie wyspy, ich atmosferę i wspaniałości, które sprawiają, że chce się tutaj zostać na dłużej.

 

Dodaj komentarz